Бібліотечний вісник | bv.nbuv.gov.ua
Міцан Т. - Актові документи з колекційних фондів Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського як джерело з історії землеволодіння України XVII–XVIII ст. (2023)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2023, № 3)Ukrainian English

Міцан Т.

Актові документи з колекційних фондів Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського як джерело з історії землеволодіння України XVII–XVIII ст.

Рубрика: Історія бібліотечної справи і бібліотек

Анотація: Мета статті – висвітлення історії надходження, представлення наукового опрацювання, аналіз видового складу та наповнення колекційного фонду № 419 "Актові документи з історії землеволодіння України XVIІ–XVIII ст.", що зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, і основу якого становлять актові документи приказного діловодства XV–XVII ст., зокрема списки/сувої/стовпці. Методологія дослідження ґрунтується на застосуванні методів історико-типологічного та історико-системного аналізу, на використанні загальнонаукових та спеціальних методів дослідження (класифікації, типологізації, систематизації). Наукова новизна полягає у розкритті історії формування та надходження документів до Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Проаналізовано видовий склад документів, репрезентовано схему та засади археографічного опису. Дослідження та наукова репрезентація представленого фонду висвітлює процес історії землеволодіння України XVIІ–XVIII ст., а саме українських теренів, міст та територій, що були у складі України, та територій, які межували з українським прикордонням, зокрема Харківської, Чернігівської та Сумської областей. Висновки. Визначено, що задекларовані актові документи є унікальними за складом та змістом історичними джерелами для вивчення земельних володінь України XVII–XVIII ст. Представлений фонд безсумнівно становитиме інтерес для науковців, істориків, палеографів, документознавців та ін. Наявний ресурс, безперечно, становить інтерес для істориків, фахівців зі спеціальних історичних дисциплін, зокрема з палеографії та сфрагістики, документознавства, усіх, хто виявляє інтерес до історії України, досліджує історичну спадщину рідного краю. Представлені документи мають велике пізнавальне та наукове значення для вивчення та подолання прогалин у висвітленні вітчизняної історії, адже рукописна спадщина – основа історичних досліджень, і саме від того, як ґрунтовно вона досліджується, науково опрацьовується та репрезентується, залежить подальший розвиток історичної науки, і тільки введення в науковий обіг нових джерел надає можливість розкривати нові, досі незнані, сторони історії нашої країни.

Ключові слова: колекційний фонд №419 Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, сувій, список, скрепа, сфрагістика, наукове опрацювання рукописної спадщини, документи приказного діловодства XVIІ–XVIII ст.



Цитованість авторів публікації:
  • Міцан Т. (Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Україна, Київ, t.mitsan@gmail.com)

Бібліографічний опис для цитування:
Міцан Т. Актові документи з колекційних фондів Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського як джерело з історії землеволодіння України XVII–XVIII ст. / Т. Міцан // Бібліотечний вісник. - 2023. - № 3. - С. 49-58. doi: https://doi.org/10.15407/bv2023.03.049


Бібліографія:

  1. Визначення по грамоті царя Олексія Михайловича за приписом дяка Микити Головіна та по отказной пам’яті воєводи Михайла Федоровича Ладигіна про передання жителем м. Новогородка-Сіверського Дуровим Ларіоном Васильовичем своїх угідь у Рильському повіті. Інститут рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Ф. 419. Од. зб. 25.
  2. Документи, що стосуються прав миропільського козака Івана Безрученкова на володіння землями в Миропольському повіті на р. Рибиці та Криничній. Інститут рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Ф. 419. Од. зб. 102–110.
  3. Документи, що стосуються прав родини Бершових щодо володіння землями в Путивльському повіті в [Печерській] та [Колодежській] волостях. Інститут рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Ф. 419. Од. зб. 87–90
  4. Документи, що стосуються прав родини Дурових на маєтки у Путивльському та Рильському повітах. ІР НБУВ. Ф. 419. Од. зб. 24–52.
  5. Доповідь Комісії, скликаної для оцінки рукописів п. Кістяковської, до Тимчасового Комітету для заснування Української Національної Бібліотеки. Інститут рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Архів. Оп. 1. Од. зб. 40. С. 3.
  6. Запис, про підтвердження прав Демишинського Федоса Федоровича на володіння землею у Чугуївському повіті у селі Наколодязі. Інститут рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Ф. 419. Од. зб. 54.
  7. Запис про підтвердження прав Дурова Гаврила Васильовича на володіння маєтком у м. Новогородку-Сіверському в селі Вишнях. Інститут рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Ф. 419. Од. зб. 30.
  8. Копії жалуваних грамот 1591–1593 рр., виданих Путивльському Пустинному Молченському монастирю та ігумену Пафнутію з братією, представлених в Державну вотчинну колегію у 1729 р. Інститут рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Ф. 419. Од. зб. 141.
  9. Купчий запис про продаж пушкарем Семеном Михайловичем Сучкіним свого двору жителю м. Новогородка-Сіверського Дурову Степану Васильовичу. Інститут рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Ф. 419. Од. зб. 27.
  10. Лисенко Л. В. Наукові категорії "колекція", "зібрання", "бібліотека" як об’єкт вивчення, опису та реєстрації: до проблеми класифікації понять. Рукописна та книжкова спадщина України. 2003. Вип. 8. С. 216–224.
  11. Чолобитна богомольців монастиря Благовіщення Пресвятої богородиці [Ніжинського Благовіщенського монастиря] царю Петру Олексійовичу з проханням видати їм жалувану грамоту на володіння селом Стахорщина з присілками Блистово та Багряновське. Інститут рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Ф. 419. Од. зб. 137.